Нова стъпка по стъпка карта за Хайдутин

Нова стъпка по стъпка карта за Хайдутин

Нова стъпка по стъпка карта за Хайдутин

Blog Article

Oбразът на бореца за свобода и правда в поемата "Хайдути" на Христо Ботев

Чета, начело с Иван Кулин, Еремия Българов и Найден Пешов, преминава от Зайчар през Връшка чука в България.

          Образът на бащата присъства непряко в поемата. (За разлика от образите на Чавдар и майката, които чуваме да разговарят, виждаме ги да страдат или да се радват, за бащата говорят майката, синът и лирическият говорител.

          В поемата се смесват идеите на две времена. Представено е времето на хайдушкото движение, когато хайдутите отмъщават за извършените над народа неправди. Но в поемата има отражение и на разбиранията на Ботевото време, когато борбата се превръща от борба за отмъщение в борба за национално освобождение.

Гробницата в село Свещари – уникалният паметник на тракийската култура

Интересна характеристика прави на българското хайдутство Захари Стоянов в „записки по българските въстания“:

Паисий Хилендарски — „История славянобългарска“. Възкресяването на българската духовност.

Поетът дълбоко вярва, че традициите се предават от родители на деца. Затова подзаглавието на поемата е „Баща и син". Какъвто е бащата (Петко Страшника), такъв става и синът (Чавдар войвода), надминал го по слава.

От времето на Първото търновско въстание насетне, е прието да се говори за хайдушко движение.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Песента изпълнява особена художествена функция. Тя не е само израз на чувства. Тя е разказ непосредствено въздействащ, тя е родова и историческа памет. Затова Ботев използва монолога, внушаващ разговор (диалог) с дядото кавалджия; Срещата на двете поколения - старото и младото - е обединена от песента, от еднаквите „тегло" „сюрмашко” и „кахъри, черни ядове".

Славата на този юначен българин се носи от песента. Преклонението пред неговата саможертва се слива с величествената мелодия на природата, разнесла безсмъртието му от 

          Тясно свързана с идеята за свободата е и темата за личния избор. За Чавдар постигането на свободата е резултат на трудно решение.

В Северен Кавказ термина абрек се доближава донякъде до Хайдутин хайдутин – човек хванал гората по лични причини, преминал по-късно в руския език през Кавказката война като нарицателно за банди от планински разбойници, несъгласни с властта.

Report this page